Dlaczego certyfikaty od Google są takie ważne?
Pewnie zastanawiasz się nad zmianą starego smartfonu , ale nie ze względu na jego wady fizyczne czy z powodu upływu czasu i słabszych jego komponentów, które nie dają takiej wydajności jak niegdyś (chodzi o niedomagania elementów sprzętowych). Jednak chęć jego wymiany podyktowana jest względami bezpieczeństwa , a właściwie przestarzałej już wersji systemu Android zainstalowanego na Twoim telefonie.
Co daje nam certyfikat w Android- krótka wyprawka techniczna
Audyt, inaczej jest to sprawdzanie aplikacji pod kątem obecności w niej wirusów oraz innych szkodników, poprzez preferowanie ich przez sklep Google bądź umieszczanie tego typu software na pierwszych pozycjach w wynikach, tzw. listach pozycyjnych sklepu Play Store. Może mieć on też wpływ na otrzymywanie regularnych aktualizacji do telefonu, w tym nie tylko oprogramowania układowego, ale też łatek bądź „patche security”. Aczkolwiek te same reguły zabezpieczeń mogą decydować o dalszych aktualizacjach dostarczanych do telefonów przez ich producentów. Wszelkie certyfikaty bezpieczeństwa, normy pozwalają także na określenie czy dana konkretna aplikacja korzysta z funkcje bezpieczeństwa , na przykład: szyfrowanie plików, prywatnie kanały komunikacyjne VPN, skanowanie w czasie rzeczywistym przez oprogramowanie antywirusowe oraz funkcję dostępną w ramach sklepu Google i tak dalej.
Trzypoziomowa rola certyfikatu
Dotyczy to trzech poziomów:
Trzeba też wspomnieć o tym, że każde zainstalowane oprogramowanie, oprócz systemowego, wpływa przynajmniej na trzy poziomy. Poziomy te swoim zakresem opisują przydzielone im już wcześniej Certyfikaty bezpieczeństw] (trzy warstwy) integracji i zależności w codziennym użytkowaniu konkretnego oprogramowania
(tzw. apki) w systemie Android.
Trzy poziomy są to:
Na poziomie twórcy — producenta aplikacji.
Użytkownika końcowego.
Sprzętu, a także oprogramowania, czyli systemu operacyjnego.
Dlatego użytkownicy, którzy mają i używają do tej pory na swoich urządzeniach (i Ty też) wersji systemu operacyjnego Android, zresztą starszej niż 8.0 / 8.1 {Oreo). W takiej sytuacji każdy użytkownik powinien podjąć decyzję odnośnie do wymiany swojego starego smartfonu. na nowsze urządzenie. Tym bardziej, jest to wskazane, jeżeli na co dzień używane są m.in. aplikacje bańkowe, a jednocześnie dokonywane są duże ilości przelewów bankowych za pośrednictwem telefonów komórkowych.